زنگ بر استیل

وقتی از محصولات زنگ بر استیل یا تمیز کننده های خوردگی استیل صحبت می شود، ناخوداگاه این سوال مطرح می شود که ،آیا استیل یا Stainless Steel  آلیاژی مقاوم به خوردگی و یا اصطلاحا فولاد ضد زنگ نیست؟ در این صورت راه حل چیست؟ و چه کاری برای حل مشکل باید انجام داد.

زنگ زدایی از استیل

استیل یا فولاد زنگ نزن، حاوی مقداری فلز کروم در ترکیبات خود است. ماده ای که مقاومت بالایی نسبت به خوردگی داشته و  به این راحتی ها زنگ نمی زند. اما اگر به هر دلیلی این لایه و یا فیلم کروم دچار آسیب دیدگی شود، مقاومت استیل نیز نسبت به خوردگی از بین می رود.

به عنوان مثال در صورتی که پس از جوشکاری قطعات استیل، پولیش مناسب روی سطح انجام نشود و یا اگر جهت برشکاری قطعات استیل از فرز ها و صفحات فولادی استفاده گردد، پس از مدتی اثرات مربوط به خوردگی روی سطح استیل به وضوح قابل مشاهده است. به مرور زمان لکه های خوردگی می توانند گسترش یافته و بخشهای دیگر را نیز در بر بگیرند.

برای مطالعه در مورد مواد پاک کننده استیل می توانید مقاله “تمیز کننده استیل” را مطالعه نمایید.

زنگ بر استیل

به همین دلیل لازم است تا قطعات استیل، چه قطعات استیل صنعتی و چه قطعات استیل با کاربری معماری، مانند لوله ها، هندریل ها، راه پله ها و … هر از گاهی مورد بازدید دوره ای قرار گرفته و در صورت وجود علائم خوردگی، توسط ژلها و یا سایر مواد مخصوص زنگبر استیل، در برابر خوردگی محافظت شوند.

روش کاربرد زنگ بر استیل

نحوه استفاده از این محصولات نیز بدین صورت است که پس از آغشته کردن کامل محل خوردگی، توسط مواد زنگبر استیل، اندکی صبر کرده (با توجه به دستور العمل شرکت سازنده) و سپس توسط یک دستمال تمیز یا اسفنج (اسکاج ظرفشویی) اقدام به تمیز کردن قطعه استیل نمایید. نکته مهم این است که هرگز برای تمیز کردن خوردگی های روی سطح استیل از مواد زبر مانند سیم ظرفشویی یا هر ماده دیگری که می تواند روی سطح ایجاد خط و خش نماید، استفاده نکنید.

زنگبر استیل

در ادامه مشخصات و روش مصرف یک نم.نه از زنگبرهای استیل به عنوان نمونه آمده است.

زنگ بر استیل (Rust Remover)

کاربرد : زنگ بر استیل برای پاک کردن زنگ قرمز (Red Rust ) از روی سطوح فولادی و استنلس استیل استفاده می گردد. برای پاک کردن لایه های سنگین زنگ از گرید قوی تری باید استفاده گردد، همچنین این محصول برای پاک کردن رسوبات آهکی آب ((lime scale از روی شیر آلات ساختمانی و همچنین پاک کردن لکه های آب از روی آینه بسیار مفید است.

روش استفاده :

  • لایه ای به ضخامت حداقل دو میلیمتر، از ژل زنگبر استیل بر روی سطح بمالید.
  • بین نیم ساعت تا دوساعت به ژل فرصت دهید تا فرآیند پاک کردن انجام شود.
  • آلودگی و ژل را به کمک دستمال مناسب از روی سطح پاک کنید.
  • برای خنثی سازی ژل از محلول رقیق جوش شیرین در آب استفاده کنید.

هشدار : در صورت استفاده از این ژل برای رسوب بری شیر آلات ابتدا قسمتی که در دید نیست را امتحان کنید تا از عدم صدمه دیدن آبکاری شیر اطمینان حاصل فرمایید.

موارد ایمنی :

  • از دستکش لاتکس و عینک استفاده شود.
  • در صورت تماس با پوست یا چشم با آب فراوان شسته شود.
  • (MSDS(Material Safety Data Sheet ارسال خواهد شد.

محصولات مشابه :

Loctite naval jelly

چند نمونه از زنگ زدایی های استیل

توجه: برای وضوع بهتر عکس ها بر روی آنها کلیک کنید

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5٫00 می باشد.)
Loading...

پاسخی بگذارید

error: Content is protected !!