آشنایی با کفشوی خطی

هنگامی که در حال طراحی، ساحت و یا بازسازی یک ساختمان هستید، تصمیم گیری در مورد انتخاب یک کفشوی و گاتر لوکس، شاید تصمیمی بی اهمیت و کوچک، به نظر برسد. اما واقعیت این است که انتخاب مناسب یه گاتر خطی و یا کفشوی خطی مناسب و در عین حال زیبا، تاثیر بسیار زیادی هم در عملکرد بهتر برای تخلیه آب داشته و هم در زیبایی محیط بسیار نقش دارد. خاموت” در این مطلب سعی دارد که شما را با انواع کفشوی های استیل که در فضاهای مسکونی کاربرد دارند آشنا کند.

کفشوی سرامیک خور - خاموت

کفشوی خطی، سرامیک خور

کفشوی خطی (گاتر) یا کفشوی نقطه ای ؟

انواع کفشوی هایی که در حمام ها مورد استفاده قرار می گیرند به دو گروه ،کفشوی خطی یا گاتر و کفشوی های نقطه ای قابل تقسیم هستند. کفشوی های نقطه ای مرسوم ترین و پر استفاده ترین انواع کفشوی هستند و همه ما آنها را بارها و بارها دیده ایم. این کفشوی ها بصورت معمول در وسط فضای حمام تعبیه شده و با توجه به شیب بندی سطح کفپوش حمام، آب به سمت نقطه ای که کفشوی نصب شده هدایت و سپس به سیستم فاضلاب تخلیه می شود. کفشوی های نقطه ای نصب شده در حمام، با توجه به ابعاد سرامیک و سایر کفپوش ها، عموما بصورت مربعی طراحی و ساخته می شوند تا براحتی در محل نصب شوند. البته انواع گرد این کفشوی ها نیز وجود داشته و مورد استفاده قرار می گیرند. از نظر ظاهری نیز کفشوی های نقطه ای در انواع مختلفی مانند، کفشوی استیل، کفشوی های پلیمری، چدنی و کفشوی سرامیک خور و … تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

 

کفشوی سرامیک خور - خاموت

کفشوی نقطه ای استیل سرامیک خور

کفشوی های خطی یا گاتر ها همانطور که از نامشان پیداست، کفشوی هایی باریک و بلند هستند و بر خلاف کفشوی های نقطه ای که فقط از یک نقطه امکان تخلیه آب را فراهم می کنند، این کفشوی ها در یک طول گسترده این امکان را فراهم می آورند. کفشوی خطی بر خلاف کفشوی های نقطه ای، علاوه بر عملکرد به عنوان زهکش، در زیبایی فضا نیز نقش داشته و به همین دلیل در چند سال اخیر با استقبال فراوان معماران و طراحان مواجه شده است.

کفشوی های خطی یا گاتر ها لوکس، می توانند در هر نقطه ای از فضای حمام نصب شوند ولی بیشتر در امتداد یکی از دیوار ها نصب می شوند. نصب کفشوی در امتداد یکی از دیوارها، سبب می شود که شیب بندی سطح کف حمام بسیار ساده تر و کاراتر بوده و صرفا با ایجاد یک شیب بک طرفه به سمت دیواری که کفشوی در امتداد آن نصب شده است، تخلیه آب انجام گردد. کفشوی های خطی آب را با سرعتی بسیار بیشتر از کفشوی های نقطه ای تخلیه می کنند و به همین دلیل در حین دوش گرفتن، احتمال جمع شدن آب در حمام از بین می رود.

برای مطالعه بیشتر در این مورد، می توانید مقاله “کفشوی خطی، یک کفشوی لوکس” را نیز مطالعه نمایید.

کفشوی-خاموت

شیب یک طرفه کفسازی در کفشوی خطی، با درپوش استیل 

کفشوی و تاثیر در زیبایی

یکی از مهمترین ویژگی های کفشوی های خطی یا گاترهای لوکس، تاثیر بسیار زیاد این نوع از کفشوی ها در کفسازی فضای حمام و … می باشد. به این نکته دقت کنید که وقتی از کفشوی های نقطه ای استفاده می کنید، ناخوداگاه در انتخاب ابعاد و اندازه های سرامیک کف حمام با محدودیت مواجه می شوید و نمی توانید از سرامیک ها و تایل های سنگ و … در ابعاد بزرگ استفاده کنید، زیرا ناچار به اجرای شیب چند طرفه هستید. اما وقتی از کفشوی خطی یا گاتر های لوکس استفاده می کنید براحتی می توانید از سنگهای اسلب و سرامیکهای لوکس که امروزه در ابعاد بزرگ تولید می شوند استفاده نموده و با اجرای شیب یک طرفه در کف حمام، براحتی تمام آبها را با سرعت تخلیه نمایید.

کفشوی خطی استیل - خاموت

کفشوی خطی یک کفشوی دکوراتیو

یکی دیگر از ویژگی های جالب کفشوی های خطی یا گاتر های لوکس این است که، این قطعات علاوه بر عملکرد به عنوان کفشوی، یک قطعه دکوراتیو نیز محسوب می شوند که می توانند در زیبایی فضای حمام نقشی پر رنگ را ایفا نمایند. کفشوی های خطی از چند قطعه اصلی تشکسل شده اند که عبارتند از:

کفشوی خطی استیل

  • درپوش کفشوی
  • کانال هدایت آب
  • آشغال گیر
  • لوله اتصال به شبکه فاضلاب
  • و ….

کفشوی های خطی را فارغ از ابعاد و اندازه و جنس کانال هدایت آب، از نظر ظاهری می توان به چند دسته تقسیم نمود. این تقسیم بندی که بر اساس فرم و شکل درپوش کفشوی صورت گرفته است که مهمترین نقش را در عملکرد دکوراتیو کفشوی به عهده داشته و تعیین کننده شکل ظاهری کفپوش می باشد.

کفشوی سرامیک خور - خاموت

کفشوی خطی، سرامیک خور

از نظر معماران نیز مهمترین قسمت در انتخاب یک کفشوی خطی یا گاتر لوکس، انتخاب شکل ظاهری درپوش، به عنوان تنها بخش نمایان یک کفشوی خطی می باشد. درپوشهای مختلفی برای کفشوی های خطی توسط طراحان مختلف، طراحی و تولید شده که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. این تنوع شامل کفشوی ها خطی و گاتر های لوکس با درپوش استیل بصورت ساده یا طرحدار یا کفشوی های و گاتر های لوکس با درپوش های سرامیک خور و یا حتی گاتر های شکاف دار که به آنها slot drain نیز می گویند، می شود. در ادامه تصاویر انواع مختلفی از کفشوی های خطی و یا گاتر های لوکس برای آشنایی بیشتر، نمایش داده شده اند.

کفشوی خطی استیل - خاموت

کفشوی خطی چاک دار یا slot drain

گاتر استیل - خاموت

کفشوی خطی، با درپوش استیل طلایی

گاتر استیل - خاموت

کفشوی خطی، با درپوش استیل 

گاتر استیل - خاموت

کفشوی خطی، با درپوش استیل 

جنس کفشوی های خطی

گاتر های لوکس و کفشوی های خطی یا بصورت تمام استیل ساخته شده و یا درپوش آنها استیل و جنس کانال هدایت آب ، لوله ها و … از پلیمر می باشد. به همین دلیل گاهی آنها را گاتر استیل نیز می نامند. استیل استفاده شده در این گاترها عموما از گرید ۳۰۴ و یا ۳۱۶ بوده و سطح رویه استیل نیز با توجه به طرح های مختلف می تواند مات، براق، خشدار، آبکاری شده و … باشد.

برای آشنایی بیشتر با انواع گرید های استیل می توانید مقالات “انواع گریدهای استیل” ، “آشنایی با استیل گرید ۳۰۴” و “تفاوت استیل ۳۰۴ و ۳۱۶” را مطالعه نمایید.

گروه فنی “خاموت” یکی از اولین تولید کنندگان گاترهای استیل لوکس سفارشی در ایران بوده، که با توجه به طرح معماران و یا سلیقه کارفرمایان برای پروژه های مختلف داخلی، اقدام به تولید گاترها و کفشوی های خطی لوکس استیل، با ابعاد سفارشی می نماید. گاتر های تولید شده توسط گروه فنی خاموت بصورت تمام استیل و از گریدهای ۳۰۴ یا ۳۱۶ (با توجه به شرایط پروژه و درخواست کارفرما) می باشد. توانایی تولید انواع درپوشهای گاتر استیل، از درپوشهایی با قابلیت نصب سنگ و سرامیک، تا درپوشهای تمام استیل ساده و طرحدار، در مجموعه “خاموت”سبب شده است که معماران بدون هیچگونه محدودیتی در طراحی، صرفا به زیبایی بیندیشند.

کفشوی خطی استیل - خاموت

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5٫00 می باشد.)
Loading...

پاسخی بگذارید

error: Content is protected !!