مقایسه استیل ۳۰۴ و ۳۱۶

در میان گریدها و رده های مختلف استیل، که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، استیل های گرید ۳۰۴ و ۳۱۶ را می توان از پرکاربرد ترین آنها به شمار آورد. دامنه کاربرد این گریدها از صنایع پزشکی تا صنعت ساختمان و مصارف عمومی و … را پوشش داده و عمومی ترین انواع استیل بشمار می روند. گروه فنی خاموت در این مقاله با مقایسه استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ سعی دارد شما را با ویژگی های این گریدهای پرکاربرد آشنا نماید.

برای مطالعه بیشتر در مورد انواع استیل ها می توانید مقالات “استیل ۳۰۴ و ۳۱۶” ، “ورق استیل” و “انواع گریدهای استیل” را مطالعه نمایید.

مقایسه استیل 304 و 316

مقایسه استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ : استیل ۳۰۴

استیل ۳۰۴ دارای یک سطح زیبا، با کمترین هزینه نگهداری و پرکاربرد ترین استیل در سراسر جهان می باشد، و دلیل پرکاربرد بودن آن مقاومت بسیار بالای استیل ۳۰۴ در برابر خوردگی می باشد. این گرید از آلیاژهای استیل دارای ۱۶ تا ۲۴ درصدکروم و نهایتا دارای ۳۵ درصد نیکل می باشد. علاوه بر اینها، استیل ۳۰۴ دارای مقادیر بسیار کمی از کربن و منگنز نیز می باشد.

رایج ترین نوع استیل ۳۰۴ اصلاحا استیل ۱۸-۸ نامیده می شود. دلیل نام گذاری استیل به این اسم، این موضوع است که دارای هجده درصد کروم و هشت درصد نیکل می باشد.

استیل ۳۰۴ مقاومت بسیار بالایی در برابر اکسید کننده های اسیدی دارد. قابلیت بهداشتی استیل ۳۰۴ آن را به یکی از جذاب ترین موارد برای استفاده در آشپزخانه ها تبدیل کرده است. این استیل همچنین برای موارد دکوری بسیاری، همچون میز استیل ، صندلی استیل و … قابل استفاده است.

برای مطالعه در مورد میزهای استیل و نیز دستگیره های استیل می توانید مقالات “میز و صندلی استیل” و “انواع دستگیره درب سکوریت” را مطالعه نمایید.

اما استیل ۳۰۴ یک ضعف بسیار بزرگ دارد، و آن هم عدم مقاومت در برابر عنصر کلر یا محیط های نمکی مانند اطراف ساحل ها یا دریا است.یون کلر می تواند باعث خوردگی محلی در استیل شده که این فرآیند پیتینگ نامیده می شود.این نوع خوردگی بعد از مدتی به زیر سطح نفوذ کرده و با سطوح داخلی واکنش نشان می دهد.

نکته مهم : در صورتی که سدیم کلرید بیشتر از ۲۵ppm باشد، می تواند سبب خوردگی در استیل ۳۰۴ گردد.

برای مطالعه بیشتر در مورد استیل گرید ۳۰۴، می توانید مقاله “ویژگی های استیل ۳۰۴” را مطالعه نمایید.

مقایسه استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ : استیل ۳۱۶

سازه های معماری که از استیل ۳۱۶ ساخته شده باشند در برای اکسید شدن در محیط های نمکی و مرطوب مقاوم می باشند.استیل ۳۱۶ دومین گرید استیل از نظر میزان مصرف در تمامی انواع استیل در جهان می باشد. این استیل خواص فیزیکی و مکانیکی یکسانی با استیل ۳۰۴ داشته و این دو گرید شامل ترکیب تقریبا یکسانی هستند. در مقایسه استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ موضوع کلیدی که استیل ۳۰۴ را از استیل ۳۱۶ متمایز می نماید ، وجود عنصری به نام مولیبدن می باشد.

استیل ۳۱۶ دارای ۲ تا ۳ درصد عنصر مولیبدن می باشد که این موضوع باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی در استیل ۳۱۶  مخصوصا در برابر کلراید و دیگر حلال های صنعتی می گردد. استیل ۳۱۶ در بسیار از موارد صنعتی مانند فرآیندهای شیمیایی، و محیط های نمکی مانند ساحل و مناطق قطبی که در آن ها نمک یخ زده وجود دارد، کاربرد فراوانی دارد. به خاطر نجیب بودن استیل ۳۱۶ و عدم واکنش پذیری آن با محیط، استیل ۳۱۶ در صنایع دارویی نیز مورد استفاده قرار می گردد.

جایگزین های استیل ها در استیل های سری ۳۰۰، می توانند تا ۷ درصد نیز دارای عنصر مولیبدن باشند. وجود این مقدار عنصر مولیبدن در استیل  سری ۳۰۰ باعث افزایش مقاومت در آن می گردد. اما این میزان مقاومت فقط  در محیط های صنعتی خاص با شرایط خاص ممکن است لازم باشد.

مقایسه استیل 304 و 316

کاربردهای عمومیاستیل ۳۰۴ و ۳۱۶

با توجه به خواص استیل ، این آلیاژ می تواند در قطعات مورد استفاده صنایع غذایی مورد استفاده قرار گیرد. هردو گرید استیل ۳۰۴ و استیل ۳۱۶ ( همچنین دیگر موارد استیل های سری ۳۰۰ )، از نیکل برای پایین نگه داشتن سطح دما در محیط استفاده می کنند. استیل آستنتیک دارای یک کاربرد همه جانبه شامل ، قدرت، شکل پذیری، مقاومت در برابر خوردگی است و این موضوع استیل را تبدیل به فلزی ایده آل برای استفاده در سازه های معماری، ابزار پزشکی و وسایل مورد استفاده در صنایع غذایی می نماید.

حجم بسیاری از فرآورده های استیل که امروزه تولید می شوند، مخصوصا استیل ۳۱۶، می تواند در محصولات مرتبط به غذا و دارو و  صنعت نوشیدنی استفاده گردد. آلیاژ استیل به طور متدوال در کالاهای آشپزخانه ، صنایع غذایی و بسیاری دیگر از صنایع کاربرد دارد :

  • استیل به سبب  شکل پذیری بالا می تواند به اشکال مختلف درآمده و ماشین کاری گردد. قابلیت ماشین کاری و قالبیت خم پذیری و پرس شدن بالای استیل سبب می شود که از استیل برای ساخت وسایلی عمومی مانند میز استیل ، هود استیل، مخازن  و قیف های صنعتی استفاده گردد.
  • قابلیت پولیش پذیری و جوش دادن استیل سبب ایجاد طرح های متنوع شده و سبب شده تا معماران از استیل استفاده فراوان نمایند.
  • استیل می تواند در برابر خش و شرایط ساینده که در آشپزخانه ها یا کارخانه های فرآوری مواد غذایی وجود دارد ، مقاومت کند.
  • استیل به راحتی تمیز می شود ، و نسبت به مواد شیمیایی نیز مقاوم است. به همین دلیل شستشوهای مکرر با بسیاری از مواد شیمیایی و شوینده های مورد استفاده در فضاهای استریل مانند بیمارستان ها و … به استیل آسیبی وارد نمی کنند.
  • استیل به محیط های قلیایی و اسیدهای موجود در شیر ، غذاهای پخته شده ، سبزیجات و مواد افزودنی غذایی واکنش نشان نمی دهد.
  • مهمترین مزیت استیل دوام بالای آن می باشد که یک ظاهر زیبا و تمیز را حفظ می کند. استیل حتی درصورتی که مورد مراقبت قرار نگرفته و تمیز نشود ، هزینه کمتری برای نگهداری دارد.

 

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5٫00 می باشد.)
Loading...

پاسخی بگذارید

error: Content is protected !!