تفاوت استیل ۳۰۴ و ۳۱۶

استیل ۳۰۴ و استیل ۳۱۶ از پر کاربرد ترین انواع استیل در صنعت ساختمان می باشند. گروه فنی “خاموت” در این مطلب به بررسی مشخصات فنی و تفاوت استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ پرداخته است. اما لازم است بدانید که، آنچه که در ایران با نام عمومی استیل مورد استفاده قرار می گیرد در حقیقت نوعی از استیل است که دارای ویژگی مقاومت به خوردگی بوده و نام صحیح و کامل آن استینلس استیل ( Stainless Steel ) یا فولاد زنگ نزن می باشد.

پس ابتدا لازم است که تعریف دقیقی از استیل ( Steel ) را ارائه کنیم و انگاه به تعریف استینلس استیل یا فولاد مقاوم به خوردگی (فولاد زنگ نزن) بپردازیم.

فولاد : استیل یا فولاد ، آلیاژی بر پایه آهن است که میزان کربن موجود در آن کمتر از ۲ درصد می باشد.  فولادها بر اساس سایر ترکیبات موجود در آنها به دو دسته فولادهای ساده کربنی و فولادهای آلیاژی تقسیم می شوند. استینلس استیل یکی از انواع فولادهای آلیاژی به شمار می آید.

استیل : استینلس استیل یا اصطلاحا استیل، آلیاژی از فولاد می‌باشد، که اصلی‌ترین عناصر تشکیل دهنده آن آهن، کروم و نیکل است که حداقل درصد جرمی کروم در آن ۱۰٫۵ درصد و حداکثر درصد جرمی کربن آن ۲/۱ درصد می‌باشد. دلیل مقاومت استیل نسبت به خوردگی وجود کروم به میزان حداقل ۱۰/۵ درصد می باشد. کروم موجود در آلیاژ استیل پس از ترکیب با هوا، اکسید کروم را تولید کرده که روی سطح استیل تشکیل می شود و ارتباط بین هوا سطح فلز را از بین برده و در نتیجه استیل نسبت به خوردگی مقاوم می گردد.

برای مطالعه بیشتر در مورد انواع استیل ها می توانید مقالات “مقایسه استیل ۳۰۴ و ۳۱۶” ، “ورق استیل” و “انواع گریدهای استیل” را مطالعه نمایید.

تفاوت استیل 304 و 316

بررسی تفاوت استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ :

استیل ۳۰۴ : فولاد ضد زنگ گرید ۳۰۴ پر استفاده ترین استیل در صنعت ساختمان است. این فولاد ضد زنگ حاوی نیکل بالایی است که معمولا بین ۸ تا ۱۰/۵ درصد وزنی و مقدار بالای کروم در حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد وزنی استیل می باشد. سایر عناصری که در این آلیاژ وجود دارند شامل منگنز، سیلیکون و کربن هستند. استیل ۳۰۴ در برابر خوردگی ناشی از اسیدها مقاوم است. این پایداری باعث می شود که استیل ۳۰۴ برای استفاده در آشپزخانه ها و سایر فضاهایی که به نوعی با غذا سروکار دارند مناسب باشد. استفاده از این نوع استیل در ساختمان ها، انواع دکوراسیون و مبلمان بسیار رواج دارد.

استیل ۳۰۴ دارای یک ضعف است: در برابر محلول های کلرید و یا محیط های شور مانند ساحل دریاها و… حساس است. یون های کلرید می توانند به صورت موضعی ناحیه های خوردگی  به نام “خوردگی حفره ای” ایجاد کنند، که در زیر لایه های محافظ کروم گسترش یافته و باعث ضعف استیل می شوند. همچنین محلول هایی با غلظت ۲۵ ppm از کلرید سدیم می توانند روی استیل ۳۰۴  اثر خورنده داشته باشند.

مهمترین و رایج ترین کاربردهای استیل ۳۰۴ را می توان اینگونه به شمار آورد:

 • صنعت ساختمان (هم بصورت عناصر دکوراتیو و هم بصورت عناصر سازه ای مانند سازه های شیشه ای)
 • لوازم خانگی مانند یخچال و فریزر و ماشین ظرفشویی
 •  تجهیزات مورد استفاده در صنایع غذایی
 •  اتصال دهنده ها
 •  لوله کشی
 •  مبدل های حرارتی
 •  سازه ها در محیط هایی که فولاد کربنی استاندارد خورده می شوند.
 • تجهیزات مورد استفاده در استخرها

برای مطالعه بیشتر در مورد استیل گرید ۳۰۴، می توانید مقاله “ویژگی های استیل ۳۰۴” را مطالعه نمایید.

ورق استیل 304 و 316

در ادامه ترکیب شیمیایی استیل ۳۰۴ برای آشنایی بیشتر ذکر شده است.

۳۰۴ L۳۰۴ترکیبات شیمیایی
۰٫۰۳۰٫۰۸کربن
۲٫۰۰۲٫۰۰منگنز
۰٫۰۴۵۰٫۰۴۵فسفر
۰٫۰۳۰۰٫۰۳۰گوگرد
۰٫۷۵۰٫۷۵سیلیسیم
۱۸ – ۲۰۱۸ – ۲۰کروم
۸ – ۱۰٫۵۸ – ۱۰٫۵نیکل
۰٫۰۱۰٫۰۱نیتروژن
متعادلمتعادلآهن

استیل ۳۱۶ : استیل ۳۱۶ تشابه بسیار زیادی به استیل ۳۰۴ دارد و مانند آن دارای مقادیر بالایی از نیکل و کروم می باشد. میزان نیکل موجود در استیل ۳۱۶ بین ۱۰ تا ۱۴ درصد بوده و میزان کروم موجود در این آلیاژ نیز بین ۱۶ تا ۱۸ درصد می باشد. استیل۳۱۶ همچنین حاوی سیلیکون، منگنز، کربن و مقدار عمده ای از آهن می باشد. یک تفاوت عمده بین استیل ۳۰۴ و ۳۱۶، ترکیب شیمیایی است که فولاد ضد زنگ ۳۱۶ حاوی مقادیر قابل توجه مولیبدن بین ۲ تا ۳ درصد است. محتوای مولیبدن بالاتر باعث می شود که گرید ۳۱۶ دارای مقاومت بیشتری در برابر خوردگی باشد.علاوه بر این مقاومت به خوردگی، به ویژه در برابر کلرید و سایر حلال های صنعتی در استیل گرید ۳۱۶ بیشتر است.

استیل ۳۱۶ اغلب در انتخاب یک فولاد ضد زنگ آستنیتی برای عملیات دریایی یکی از مناسب ترین گزینه ها است. دیگر کاربردهای رایج فولاد ضد زنگ ۳۱۶ عبارتند از:

 • صنعت ساختمان
 • تجهیزات ذخیره سازی و فرایندهای شیمیایی.
 •  تجهیزات پالایشگاهی.
 • تجهیزات پزشکی (به علت ویژگی های غیر واکنشی، فولاد ضد زنگ ۳۱۶ در ساخت وسایل پزشکی جراحی استفاده می شود)
 •  محیط های دریایی، به خصوص آنهایی که دارای کلرید هستند.

در ادامه ترکیب شیمیایی استیل ۳۱۶ برای آشنایی بیشتر ذکر شده است.

۳۱۶ L۳۱۶ترکیبات شیمیایی
۰٫۰۳۰٫۰۸کربن
۲٫۰۰۲٫۰۰منگنز
۰٫۰۴۵۰٫۰۴۵فسفر
۰٫۰۳۰۰٫۰۳۰گوگرد
۰٫۷۵۰٫۷۵سیلیسیم
۱۸٫۰-۱۶٫۰۱۸٫۰-۱۶٫۰کروم
۱۴٫۰-۱۰٫۰۱۴٫۰-۱۰٫۰نیکل
۰٫۰۱۰٫۰۱نیتروژن
متعادلمتعادلآهن
۳٫۰۰-۲٫۰۰۳٫۰۰-۲٫۰۰مولیبدن
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5٫00 می باشد.)
Loading...

پاسخی بگذارید

error: Content is protected !!